Dopasuj trading do swojej osobowości

wpis w: Blog, Psychologia | 0

Opportunityisnowhere!

 

Wspominałem na social media, iż w tym tygodniu miałem szkolenie w warszawskim biurze OSTC ze Stevem Wardem. Muszę przyznać, że czytałem już jego książkę (przetłumaczoną na język polski) „Psychologia skutecznego tradingu”  i byłem niezmiernie ciekawy, czy dowiem się czegoś nowego. Zaskakujące okazało się to, że autor nie wiedział, że jego książka otrzymała nagrodę FxCuffs w kategorii publikacja roku. Tak przynajmniej mi powiedział. Myślałem, że organizatorzy tego eventu poinformowali autora o takim wyróżnieniu. Cóż…

Wracając do szkolenia, zrobiło ono na mnie bardzo dobre wrażenie. Było bardzo otwarte (nacisk na dyskusję), z ogromną dawką specjalistycznej wiedzy (popartej badaniami) wspomagającej trading. Pewnie w niedługim czasie poruszę na blogu kilka kwestii z tej lekcji. Tu omówię, jedno z najważniejszych zagadnień, czyli nastawienie. Pewnie zaintrygował Cię nagłówek tego wpisu. To jak go zinterpretujesz zależy od Ciebie. Możesz przeczytać ten wyraz jako „Opportunity is no where” (czyli, że nie ma okazji), albo jako „Opportunity is now here” (co znaczy, że okazja jest właśnie tutaj). Podobnie jest w tradingu. Na początku dnia możesz spojrzeć na rynek i powiedzieć, że dziś będzie trudno zarobić. I tak się stanie. Możesz również powiedzieć, że jest coś nowego, dlatego może być tutaj wiele okazji do zarobienia. I to również będzie miało miejsce. Jeśli rynek ulegnie zmianie, możesz powiedzieć, że trading się już skończył (i pewnie faktycznie już się dla Ciebie na nim zakończy), albo możesz stwierdzić, że czas na zmiany by zostać bardziej efektywnym na tym walorze i mieć przewagę nad innymi. Jeżeli skupiasz się nad tym by nie rozlać herbaty na schodach, to zapewne w większości przypadków ją rozlejesz. Jeśli zamartwiasz się chorobami, to prawdopodobnie dopadnie Cię jakiś wirus. Bardzo wiele zależy od naszego nastawienia i przekonań (na tym bazuje chociażby „efekt placebo”).

Zastanów się teraz jakie nastawienie towarzyszy Ci najczęściej w tradingu. Czy Twoje przekonania pomagają Ci w tradingu, czy może stanowią przeszkodę? Poza tym zapamiętałem również diagramy stresu tradera, który jednego dnia skupiał się wyłącznie na tradingu, a drugiego wprowadził balans (przerwy, sport oraz wypoczynek). Zmiany były diametralne. Stres był zdecydowanie mniejszy oraz dużo rzadziej występował w ciągu dnia. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie takiego balansu. Wiem, że ciężko w to uwierzyć, zwłaszcza patrząc na siebie w krótkim terminie, ale gdy te zjawisko, zobrazujemy wykresem popartym badaniami, to zmienia to spojrzenie na ten temat. Szkolenie uważam za bardzo udane i w swoich kolejnych cyklach, z tej kategorii, będę zapewne nawiązywał do wiedzy przekazanej na tym spotkaniu.

 

Jak można poznać swoją osobowość?

Poniekąd każdy człowiek intuicyjne wie jaki typ osobowości posiada. Jednak aby móc tę osobowość lepiej wykorzystywać, trzeba ją dość dokładnie poznać. Na początek nie warto jest płacić sporych pieniędzy za wizyty u psychologów zajmujących się tymi zagadnieniami czy wykupować skomplikowane testy. Co nie oznacza, że później (aby stać się jeszcze lepszą wersją samego siebie) nie warto z tego skorzystać. Na start w dość trafny sposób można poznać samego siebie wykonując bezpłatne testy Eneagramu oraz MBTI. Są to zbiory pytań, które pozwalają określić  typ osobowości danego człowieka.

Eneagram został spopularyzowany przez Oscara Ichazo i opiera się na wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy, której każda część oznacza określoną osobowość. Enneagram to system otwarty zbudowany z wzajemnie powiązanych linii, które są połączone w trójki typów przejawiających wspólne cechy. Każdy człowiek kryje w sobie wiele rodzai typów osobowości, ale najsilniej związany jest z jednym z nich. Warto tutaj także dodać, że z czasem się zmieniamy, dlatego możliwa jest ewolucja naszej osobowości. Ten test można wykonać tutaj: TEST ENEAGRAM. Warto podejść do tematu poważnie i wykonać te zadanie będąc wypoczętym i skoncentrowanym.

MBTI czyli test Myers-Briggs to rozszerzona koncepcja Carla Gustava Junga – jednego z moich ulubionych psychologów. Sposób ten bazuje na poznaniu preferencji dotyczącej kierowania swojej energii przez człowieka, sposobie zbierania informacji, podejmowaniu decyzji oraz na stylu życia i podejścia do świata. Żaden z testów nie jest idealny (nie można popaść w skrajność), dlatego rozsądne jest wykonanie tych 2 testów na osobowość, aby wygładzić wynik i otrzymać bardziej prawdopodobne dane. Bezpłatną wersję testu MBTI można wykonać tutaj: TEST MBTI. Jeśli potrzebujesz spolszczenia, to możesz je pobrać tutaj: SPOLSZCZENIE PYTAŃ.

 

 

Jakie znaczenie ma osobowość w tradingu?

Wbrew pozorom poznanie swojej osobowości daje pewną przewagę traderowi. Pozwala lepiej dopasować strategię do swojej osobowości oraz wyeliminować nawyki czy błędy. Łatwiej jest wyszukać pewne rzeczy w swojej podświadomości. Na bazie swojej osobowości budujemy przekonania dotyczące „sztuki” tradingu oraz nastawienie do tego zajęcia. To ciężki temat, ponieważ wymaga sporej pracy indywidualnej. Ty sam musisz lepiej poznać siebie i dopasować do tego swoje postępowanie, by przynosiło jak najwięcej korzyści. Nawet jeśli udasz się z tym zagadnieniem do profesjonalisty, to on będzie mógł Cię wyłącznie nakierować. Działania i zmiany to już Twoja działka.

Jeśli po odwiedzeniu mojego bloga trochę poczytałeś co ze mnie za gość, to możliwe że zauważyłeś, że moja osobowość według Eneagramu to 3w2 , a zgodnie z MBTI jest to ENTJ. Plusem posiadania takiej osobowości jest to, że naturalne jest dla mnie bycie wytrwałym w tradingu, posiadanie jasno sprecyzowanych celi, czy bycie odważnym. Dobrze sprawdzam się w szybkim podejmowaniu decyzji, stres nie stanowi dla mnie problemu, nie mam wyrzutów sumienia, gdy zabieram komuś pieniądze na giełdzie. Potrafię w dość łatwy sposób nawiązywać nowe kontakty, co pozwala mi zdobywać wiedzę od bardziej doświadczonych traderów w firmie. Mam również skłonności do dzielenia się swoją wiedzą, czego przykładem jest ten blog. Minusem takiego typu osobowości jest spore ego, zbyt duża pewność siebie, co prowadzi często do trzymania (rosnących) strat. Bardzo długo musiałem walczyć z overtradingiem. Osoby posiadające takie cechy, mogą czasem niemal bić się z rynkiem. Taka ekstrawertyczna osoba może nawet ulec autodestrukcji na giełdzie. Często tacy traderzy mówią, że największym wrogiem w tradingu są oni sami.

Osoby bardziej introwertyczne mogą mieć kłopoty z otwieraniem pozycji, mają skłonność do doszukiwania się wielu potwierdzeń, wchodzą na rynek jako ostatni. Często straty biorą do siebie, niejednokrotnie oceniają się przez pryzmat porażek i zwycięstw. Posiadają bardzo analityczny umysł, dobrze analizują rynki, gorzej jest z procesem decyzyjnym. U takiego tradera w podświadomości celem może być samo przetrwanie na rynku, a nie zarobienie pieniędzy. W dzienniku często bardziej introwertyczny spekulant pisze o swoich błędach, porażkach, nie skupiając się na metodach rozwiązań tego sposobu i co mógłby zrobić lepiej następnym razem. 4 czy 2 z Eneagramu czy „IS” z MBTI mogą mieć problemy z dzieleniem się wynikami z innymi traderami, czy dołączeniem do grup proptradingowych, bo wstydzą się gorszych okresów. W przyszłości taki trader może nie potrafić zmieniać się wraz z rynkiem (nawet jeśli był genialnym inwestorem), nie dojdzie do ewolucji (często przez podświadomość i nastawienie na trwałość), po czym nastąpi odejście od tego zajęcia. Przekłada się to na częstą teorię, że maksymalny czas (zyskownej) kariery tradera to około 10 lat.

 

Podsumowanie

Poznanie swojej osobowości to tylko jeden z elementów do zostania świetnym traderem. To pewien fundament do stworzenia strategii, zasad tradingu, przekonań, nastawienia oraz nastrojenia podświadomości. To żaden złoty graal, musisz być tego świadomy. Pamiętaj, że żaden test na osobowość nie posiada 100% skuteczności. To tylko narzędzie, które pomaga Ci bardziej precyzyjnie opisać Twoją osobowość. Po drugie, ta osobowość zmienia się w pewnych cyklach. Ludzie potrafią z ekstrawertyków stać się introwertykami i na odwrót. Stąd biorą się tzw. okresy „buntu”, „kryzysu wieku średniego”, czy słyszmy opinie że „ktoś się zmienił nie do poznania”. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jeśli wykonaliście testy, to napiszcie swoje wyniki w komentarzach i to, jak według Was przekłada się to na trading. W długim terminie może udać się nam tutaj zbudować bazę do określenia jaka osobowość przeważa w polskim społeczeństwie tradingowym.

 

Jesteś wyjątkowy! Nie ma, nie było i nie będzie takiego drugiego człowieka na świecie. Piszesz swoją własną historię. Zrób to jak najlepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *