Dziennik tradera – część 58

wpis w: Blog, Dziennik tradera | 0

Z każdego błędu wyciągaj wnioski!

Dziennik tradera – wstęp

Początek maja pokazuje, że wyciągnąłem wnioski z ostatnich błędów. Wdrożyłem lekkie zmiany i otrzymałem bardzo pozytywny feedback od giełdy. Dodatkowo moje średnioterminowe pozycje zaczęły płacić. W tym wpisie przedstawiam najważniejsze spostrzeżenia.

 

Wyciągaj wnioski

Z każdej pomyłki można uzyskać ciekawą lekcję. Nie tylko rynek generuje informacje. Także trader wytwarza wiele danych o sobie samym oraz o swoim tradingu. Warto się temu przyglądać. Ze swojego przykładu wiem, że jest są to bardzo cenne informacje.

Jestem już na końcowym etapie optymalizacji swoich strategii. Zostało mi jeszcze tylko parę elementów i później pozostaną mi pewnie lekkie poprawki w związku ze zmianami na rynkach. Staram się z każdej straty wyciągnąć jak najwięcej, aby później jak najrzadziej i jak najmniej płacić za lekcje tradingu.

Moja krzywa kapitału pokazuje, że coraz lepiej rozumiem rynki, ale także swój styl. Widziałem, że w kwietniu nie idzie mi najlepiej, więc dostosowałem się w taki sposób, aby nie zrobić sobie krzywdy na rynkach. Do tej pory to była jedna z najmniejszych korekt na mojej krzywej kapitału. To pokazuje, że idę w dobrym kierunku. Można wręcz powiedzieć, że nie trejduję wyłącznie rynków na giełdzie, ale również swoją krzywą kapitału.

 

Odważne decyzje

Ostatnie dobre wyniki zawdzięczam wielu odważnym decyzjom. Potrafiłem się odwrócić z pozycją, gdy rynek mi to sugerował, dobrałem do stratnych pozycji, gdy rynek zaczął zawracać czy wziąłem transakcje w przeciwnym kierunku, gdy zauważyłem wyhamowanie. Zwiększyłem też nieco aktywność na rynkach. W pierwszej połowie maja było sporo wymagających sytuacji, ale podniosłem rękawicę i to się opłaciło. Wszystko jednak było poparte pokorą oraz słuchaniem rynku. To giełda ma zawsze rację.

 

Ostatnie statystyki

Poprawiły mi się wyniki praktycznie we wszystkich strategiach. Mam jeszcze kilka poprawek w „ALG” oraz w „FRS1”. Zwłaszcza w „ALG” wychodzę ze średnioterminowych pozycji, ponieważ jeden pattern okazał się niewypałem. Poza tym pozostały mi lekkie optymalizacje i doskonalenie stylu. Zawsze też muszę pamiętać o dyscyplinie. Moja krzywa kapitału wybiła nowe szczyty, po mniejszej korekcie. Teraz zamierzam utrzymać trend wzrostowy.


 


Wnioski

    • Z każdego błędu da się wyciągnąć wnioski;
    • Czym trudniej wziąć pozycję, tym lepsza może okazać się w przyszłości;
    • Rozsądna odwaga na rynku jest bardzo wskazana;
    • Zawsze należy optymalizować swoje podejście na rynkach;
    • Pokora jest bardzo ceniona przez giełdę.


Podsumowanie

Po lepszych dniach staram się utrzymać pokorę i szacunek do rynków. Pułapką jest popaść w samozachwyt i zadowolenie. W sobotę przepracowałem kilka godzin w biurze, by zweryfikować swoje poczynania na rynkach i przygotować się do kolejnych tygodni. Z doświadczenia wiem, że dobre okresy na giełdzie także należy odpowiednio przepracować, by tego nie zaprzepaścić. Teraz chcę wsłuchiwać się w rynek i wykorzystywać okazje, aby powiększać swój kapitał.

Dziennik tradera numer 58.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *