FAQ – Rekrutacja do OSTC

wpis w: Blog | 6

FAQ – Rekrutacja do OSTC

Praktycznie od samego początku pisania na blogu otrzymuję wiele pytań związanych z rekrutacją do OSTC. Zwłaszcza gdy trwa nabór do OSTC w Polsce. Po pewnym czasie te pytania powtarzają się. Zauważyłem, że moje działania (odpowiedzi) są nieefektywne na szerszą skalę. Postanowiłem więc napisać wpis, w którym umieszczę najczęściej zadawane pytania i udzielę na nie odpowiedzi, na które praktycznie w ten sam sposób odpowiadałem w bardzo wielu wiadomościach mailowych. Chciałem też Was poprosić, aby kolejne pytania, które nie pojawiły się w treści tego wpisu, były zadawane w komentarzach. Ja również udzielę wtedy odpowiedzi w komentarzu. Dzięki temu inni nie będą musieli zadawać ponownie tego samego pytania, znając już odpowiedź. Zaczynamy. Poniżej najpopularniejsze pytania do tej pory, reszta mam nadzieję, że pojawi się w komentarzach.

 

1. Jak dostać się do OSTC?

Złożyć papiery przed rekrutacją, albo w trakcie. Przejść pozytywnie Assessment Center i podpisać potem umowę. Później należy przejść szkolenie i okres symulatora i następuje start na realnym rynku.

 

2. Gdzie można szukać informacji o naborze? Jak nie przegapić rekrutacji?

Aby nie przegapić rekrutacji można wyrazić swoją chęć do dołączenia do OSTC w tym formularzu: https://www.ostc.com/careers/talent-community/. W primary area of interest należy wybrać trading (- entry level). Ogłoszenia można sprawdzać tutaj: https://www.ostc.com/careers/vacancies/. Można też śledzić profile OSTC na Facebooku (https://www.facebook.com/pg/OSTCPoland/) i Linkedin (https://www.linkedin.com/company/ostc-ltd-/) oraz sprawdzać ogłoszenia na Pracuj.pl (https://www.pracuj.pl/praca/ostc).

 

3. Czy OSTC przyjmuje całkowicie zielonych, początkujących na giełdzie?

OSTC nigdy nie miało problemów z tym, by zatrudnić osoby, które nie miały wcześniej styczności z prawdziwą giełdą. Firma zwraca uwagę na wiele różnych zdolności czy cech, których również nie da się zamknąć w jakiś zamknięty klucz. Każdy jest inny i osoby o bardzo różnej charakterystyce mogą osiągnąć sukces na giełdzie. Decyzję podejmują managerowie biur oraz HR-y. Nawet jeśli masz wątpliwości, czy OSTC Cię przyjmie to warto i tak spróbować. Póki nie spróbujesz to się nie przekonasz.

 

4. Czy są jakieś ograniczenia co do wieku podczas rekrutacji?

Oficjalnie nie ma. Sam miałem w grupie kolegę, który był po 30. I takie osoby często się zdarzają w grupach traderów. Najczęściej traderzy po 30 są w swojej szczytowej formie. Choć nie wiem czy ja, jako na przykład 40 czy 50 latek, dałbym sobie radę z takim wysiłkiem, zwłaszcza jak w pierwszym roku w OSTC, czy zaczynając od zera w tej trudniej branży. W rzeczywistości każdy może dostać się do OSTC. Musi pokonać innych kandydatów w wyrównanym pojedynku w trakcie rekrutacji.

 

5. Jakie wykształcenie jest najlepsze?

Kiedyś większość miała dobre wykształcenie ekonomiczne. Choć to nie jest i nigdy pewnie nie będzie gwarant sukcesu w tej profesji. Obecnie nie ma „najlepszego” wykształcego dla takiej pracy. Choć wiadomo, że ekonomia może okazać się przydatna w rozumieniu wielu rynków i całego tego środowiska. Ale tego można nauczyć się będąc już w OSTC. Są osoby zatrudnione bez studiów (często jednak ze sporym doświadczeniem w tradingu). W biurach są osoby, które ukończyły przeróżne kierunki studiów. Ja sam nie ukończyłem studiów ekonomicznych. Ale od nastolatka aktywnie zajmowałem się tradingiem i tematyką giełdy. Byłem zdeterminowany i dostałem się do OSTC kończąc 5 rok studiów. A teraz jestem już jedyny w grupie, mimo iż byli w niej abswolenci ekonomicznych uczelni, nawet SGH.

 

6. Czy doświadczenie w tradingu jest mile widziane?

Na pewno jest to dodatkowy atut. Jeśli jest potwierdzone statementem, to jeszcze lepiej. Choć należy pamiętać, że spready kalendarzowe rządzą się innymi prawami i trzeba się ich nauczyć, mimo doświadczenia na innych rynkach. No chyba, że ktoś już wcześniej trejdował spready. Ale to jest ciągle atut, a nie gwarancja przyjęcia.

 

7. Czy OSTC szkoli pracowników?

Oczywiście. Szkolenia przeprowadzają managerowie. Można też pytać traderów i szukać wśród nich wskazówek. Jedni są bardziej wylewni, drudzy mniej. Jak w każdej innej branży. OSTC jednak pozostawia też dużą autonomię w tradingu i swoim podejściu do handlu. A to uważam, za ogromny plus.

 

8. Jaki poziom angielskiego jest wymagany w OSTC?

Myślę, że komunikatywny spokojnie wystarczy. Tu nawet nie chodzi o to, że właściciele to brytyjczycy czy systematycznie zdarzają się przyjazdy osób z firmy z zagranicznych biur do polskich. W tej branży angielski jest kluczowy, aby móc się doszkalać, szukać wiedzy, poznawać ludzi i być na biężąco ze wszelkimi wartościowymi newsami. Więc tak czy siak, warto znać ten język jeśli swoje plany łączy się z tradingiem na światowych giełdach.

 

9. Czy osoby po trading labach mają pierwszeństwo w rekrutacji?

Na pewno bycie aktywnym uczestnikiem trading labów to duży plus w samej rekrutacji. Jednak i tak na Assessment Center trzeba wypaść lepiej od pozostałych kandydatów. Myślę jednak, że będzie to trochę łatwiejsze dzięki doświadczeniu wyniesionemu z trading labów.

 

10. Jak wygląda Assessment Center?

W czasie rekrutacji kandydaci są zapraszani do biura w określonym dniu, aby ocenić kompetencje na stanowisko tradera oraz dostrzec potencjał w kandydacie. Są określone zadania, momentami wymagana jest interakcja z innymi uczestnikami oraz wmieszane w to wszystko są rozmowy z managerami i dziewczynam z HR. Szczegółów nie podam, bo nie ma to sensu z dwóch powodów. Po pierwsze Assessment Center może się zmieniać co jakiś czas. Po drugie gdybym tutaj opisał cały przebieg z dokładnymi zadaniami to jedni zyskaliby przewagę nad pozostałymi kandydatami, co zaburzyłoby cały proces rekrutacyjny i uniemożliwiłoby wybrać najlepszych chętnych na stanowisko tradera. Z mojego doświadczenia warto przede wszystkim być sobą w tym dniu, bo nie ma jednego idealnego profilu kandydata. W mojej grupie każdy był zupełnie inną osobą, posiadał rożnorodne zdolności oraz miał odmienny charakter. Przede wszystkim należy być bardzo mocno zdeterminowanym do handlu na giełdzie oraz otwartym na wyzwania, ciężką pracę i ciągłą naukę.

 

11. Czy po trading labach jest możliwość zatrudnienia w firmie, w ramach stażu czy praktyk, jednocześnie studiując?

Jeśli chcesz dołączyć do OSTC, aby zaliczyć praktyki czy staż i wrócić na studia dzienne to nie ma to sensu, bo w związku z zatrudnieniem pracownika każda firma ponosi spore koszty. OSTC tylko na Tobie straci i Ty dodatkowo zabierzesz komuś miejsce, kto faktycznie chciałby spróbować swoich sił na regulowanych rynkach. Jeśli natomiast chcesz studiować zaocznie, to nie będzie z tym problemu. Najważniejsze byś mógł się rozwijać jako trader i studia Ci nie utrudniały tradingu, bo to naprawdę ciężki zawód.

 

12. Czy można łączyć studia dzienne i trading w OSTC po kilka godzin dziennie?

Wątpie. OSTC to nie firma zatrudniająca studentów, by Ci dorobili sobie na studia. Ten zawód wymaga ciężkiej pracy i pełnej dyspozycyjności. Jako początkujący nie będziesz w stanie studiować i zarabiać na rynkach, których jeszcze nawet nie znasz, będąc w biurze kilka godzin. To praktycznie niewykonalne. Raczej OSTC nawet nie zatrudni takiego kandydata. 

 

13. Czy po odpadnięciu w rekrutacji, można starać się kolejny raz w następnym naborze?

Jasne. To bardzo dobrze będzie o Tobie świadczyć. Na pewno OSTC zauważy takiego kandydata. Na rynku każdy prędzej czy później musi wziąć stratę, przegrać. Kluczem jest by zawsze się podnosić
i walczyć dalej.

 

14. Czy OSTC płaci pensje nawet jeśli na początku się nie zarabia na giełdzie? Jeśli tak, to jakie jest wynagrodzenie?

Tak, płaci nawet jeśli na początku tracisz. To jest jeden z największych plusów OSTC w początkowej fazie tradingu. Nie ma lepszego miejsca w Polsce do nauki tradingu. Nie dość, że firma daje Ci możliwość spróbowania tradingu na rynkach regulowanych, to jeszcze Ci płaci gwarantowaną pensję (oczywiście w pewnym momencie musisz zacząć zarabiać). Wynagrodzenie się zmienia, za rok może być inne, więc należy mieć to na uwadze. Z tego co się orięntuję to w 2019 roku pierwsza podstawowa pensja wynosiła 4000 brutto. Kolejne kwoty poznacie po dostaniu się do OSTC.

 

15. Czy są szanse na bonus w pierwszym roku?

Zawsze są, choć jest to bardzo trudne. Coraz rzadziej się to zdarza. Rynki są coraz trudniejsze, coraz więcej jest uczestników na tych walorach inwestycyjnych. Od niedawna nowo zatrudnieni pracownicy mają możliwość otrzymania bonusów co miesiąc w zależności od wyników z tego okresu. Firma trochę zmieniła zasady. Przypomina to nieco zasadu innych firm proptradingowych, gdzie są wypłacane pieniądze po osiągnięciu zysku w danym miesiącu (bez gwarantowanej pensji). Dodam, że pensja podstawowa w OSTC dalej obowiązuje. Nic tu się nie zmieniło.

 

16. Czy OSTC zatrudnia obcokrajowców? Czy wymagana jest znajomość języka polskiego?

Tak, OSTC zatrudnia obcokrajowców. Bardzo wielu odnosi sukcesy w firmie. Jest wymagana znajomość języka polskiego. Każdy ma takie same szanse w trakcie rekrutacji.

 

17. W jakich miastach OSTC ma swoje biura? Czy zawsze rekrutacja przebiega w tym samym czasie we wszystkich miastach?

OSTC w Polsce ma 5 biur w różnych miastach. Są to: Warszawa, Poznań, Gdańsk, Łódź i Kraków. Więcej informacji na temat OSTC można znaleźć na stronie firmy, bądź w social mediach OSTC. Nie pamiętam, by była rekrutacja jednocześnie do 5 biur. Jest to mało prawdopodobne. Należy śledzić na biężąco ogłoszenia, bądź się zapisać w formularzu, który podałem pod drugim pytaniem jeśli czeka się na rekrutację w wybranym biurze.


Powyższe pytania pojawiały się najczęściej. Jeśli masz kolejne, bądź pisałeś maila z pytaniem, to zadaj je tutaj w komentarzu. Pozwoli to powiększyć bazę pytań i odpowiedzi, dzięki czemu pomoże kolejnym osobom, z tego typu pytaniami.

6 Responses

 1. Alex

  Mozesz napisac troche wiecej szczegolow o wynagrodzeniu? Podstawowa pensja jest taka sama przez caly czas? Podzial zysku w bonusie wzrasta na korzysc tradera? Czy sa jakies dodatki, typu benefity, nagrody, premie jak w innych korporacjach?

  • Daniel Kalinka

   Nie znam teraz szczegolow jesli chodzi o wynagrodzenia nowozatrudnionych. W ostc jest podstawowa pensja. Przez pierwsze 3 lata, co roku, wzrasta za staż. Później są warunki za odpowiednie wyniki. Wzrasta split w spolce. Na nowych warunkach jest chyba caly czas taki sam, ale nie jestem w 100% pewny. Jesli chcesz faktycznie trejdowac, to nie mysl w kategoriach benefitow, biletow do kina czy innych dodatkow do pensji, czy to w ostc czy w innym propie. To nie jest miejsce na takie rzeczy. W mojej ocenie, osoba chcaca trejdowac powinna skupic sie wylacznie na wyciaganiu pieniedzy z rynku. Premia bedzie Twoj zysk ponad koszty roczne. I tu nie masz limitu. Jesli wazne sa dla Ciebie benefity, jakies nagrody i awanse w firmie, to nawet nie pchaj sie w trading. Idz do korporacji, bedziesz mial wieksza satysfakcje. A w ostc bys tylko sie meczyl, bo proptrading to bardzo ciezka praca.

 2. Adam

  Można spytać od jakiego poziomu prop dzieli się zyskami z traderem?
  W sensie mamy 50/50 niezależnie od wyniku, czy nalicza się to dopiero od jakiejś kwoty? (np. podział zysków gdy osiągniemy opłatę desk fee).

  I jak wygląda dowolność aktywów które handlujemy? Jeśli nagle powiększą się spready np. na Dogecoin’ie, to możemy wbić w taką transakcję widząc okazję?

  • Daniel Kalinka

   Od kwoty powyżej rocznych kosztów. Ile wynoszą roczne koszty, dowiesz się, gdy dostaniesz się do OSTC. U każdego koszty wyglądają nieco inaczej, zależy to od pensji czy zaliczki na bonus oraz feedów. Teraz są inne zasady dla nowych traderow, ja ich dokładnie nie znam. Każdy zatrudniony 1 dnia zostanie o nich poinformowany.

   Z tego co widzę to chyba nie do końca wiesz czym jest spread kalendarzowy rynku futures. To nie są spready takie jakie masz u brokera cfd. My handlujemy na rynkach regulowanych. Spready, na których trejdujemy to różnica między dwoma kontraktami futures, najczęściej różniącymi się terminami wygasania (np. brent apr20 i brent may20). Jeśli zarabiasz, to masz sporą dowolność w wyborze rynków. Na początek grupy zaczynają na nieco spokojniejszych i tańszych rynkach, najczęściej stirach.

  • Adam

   Dzięki za odpowiedź 😉
   Odróżniam spread między cenami, a datami wygasania futuresów. Pewnie na każdym instrumencie są kontrakty na różny termin – na przykład najpopularniejsze na BTC są dwumiesięczne. Ciekawi mnie głównie dobór aktywów na których dany trader handluje. Każdy sobie sam analizuje rynek i po kilku miesiącach ogranicza zakres do kilku, gdzie łatwo idzie zarobić?
   Czy może robicie wspólnie jakieś pump&dumpy na kontraktach na orzeszki ziemne, by druga część traderów mogła zarobić na rozjeżdżających się spreadach? 😉
   Pozdrawiam

  • Daniel Kalinka

   Każdy sam sobie analizuje, w ostc jest duza autonomia. Dostaniesz sie do OSTC to zobaczysz jak tutaj to wyglada. Nie ma sensu sie podpalac i tworzyc jakies wizje w glowie. Na Twoim miejscu skupilbym sie na rekrutacji. Tyle. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *